Europski dan jezika - 26. rujna

Ove godine cijela Europa različitim događanjima, manifestacijama i aktivnostima obilježava 20. obljetnicu Europskog dana jezika. Naravno, pridružili smo se toj važnoj obljetnici i mi u našoj maloj europskoj školi, jer i nama su strani jezici važni i znamo koliko vrijede u današnje vrijeme kada u jednom danu možemo proputovati cijeli kontinent, upoznati ljude iz bilo kojeg dijela svijeta putem interneta i širiti svoje horizonte kada poželimo. Jezici zaista otvaraju mnoga vrata.

Prošli tjedan različitim aktivnostima obilježili smo raznolikost europskih jezika. Petaši i šestaši su na satu njemačkog jezika izrađivali straničnike (hrv.), bookmarks (eng.), Lesezeichen (njem.)  s likovima životinja. Uspoređivali smo njihove nazive na engleskom, njemačkom i nekim drugim europskim jezicima. Uz njih će čitanje lektire ili učenje njemačkog biti puno lakše i zabavnije.

Mali knjižničari, učenici 2. razreda s našom knjižničarkom istraživali su kako se na različitim europskim jezicima govori riječ knjiga. Pritom su naučili i kako izgleda zastava određene zemlje u kojoj se neki jezik govori.

Englezi su izrađivali plakate zemalja te su trebali pronaći pet informacija o određenoj zemlji na hrvatskom, engleskom i službenom jeziku te zemlje: naziv zemlje, zastava, pozdrav, pitanje Kako se zoveš? i zanimljivost o toj zemlji.

Svi učenici i njihove učiteljice odlično su se zabavili, naučili nove i podsjetili se nekih od prije poznatih informacija, a na kraju smo zaključili: Strane jezike uče i mali i veliki, svaki dan, u cijelom svijetu jer želimo razumjeti druge i želimo da drugi razumiju nas.

A. K.

objavio: DRAGANA BELŠČAK   datum: 1. 10. 2021.

Ovaj mjesec: 1979