Mjesec hrvatske knjige 2021.

Ajmo HRVATI se s knjigom odabrano je geslo ovogodišnje manifestacije Mjeseca hrvatske knjige koja se svake godine održava od 15. listopada do 15. studenog. Knjižnice i odgojno-obrazovne ustanove i inače promiču važnost knjiga i čitanja, no u Mjesecu hrvatske knjige još se intenzivnije govori i ukazuje na važnost čitanja na državnoj, ali i na lokalnoj razini. Cilj je manifestacije promicati čitanje kao društvenu vrijednost i knjigu kao kulturno dobro te poticati na čitanje hrvatskih autora. U našoj smo školi Mjesec hrvatske knjige obilježili radionicom koju su u svim višim razredima provele knjižničarka i učiteljica hrvatskoga jezika.

Svaki je razred jedan školski sat proveo u knjižnici gdje su učenici gledali kratki animirani film Fantastične leteće knjige gospodina Morrisa Lessmorea, na čiju su ideju uz vodstvo učitelja likovne kulture učenici 7. razreda napravili posebne leteće knjige koje će jedno vrijeme krasiti našu knjižnicu. Nakon filma i izražavanja dojmova učenici su imali priliku pogledati najstarije knjige koje posjeduje naša škola. Najstarija je knjiga Naputjenje za računanje (priručnik za učitelje) i starija je čak i od naše škole, a datira iz 1847. godine. Svaki je učenik zatim predstavio najstariju knjigu koju posjeduje njegova obitelj. Tako se superlativom ''najstarijeg'' okitio Zvončec nebeski (molitvenik) iz 1924. godine koji je donijela učenica Nika Hranić. Nakon radionice učenici su dobili zadatak izraditi svoju knjigu: Korice vlastite knjige zajedno s ilustracijama i sažetkom, a njihovi su zanimljivi naslovi i kreativne naslovnice napunili policu učionice Glazbene i Likovne kulture. Najuspjelijim smo učeničkim radovima ukrasili pano u hodniku škole na temu Godine čitanja.

FOTOGRAFIJE

objavio: MARIJA KONJEVIĆ   datum: 16. 11. 2021.