POSTALI SMO GLOBE ŠKOLA

U Zadru je 14. i 15. listopada 2016. godine održana edukacija voditelja za GLOBE program na kojemu je učitelj naše škole Ivan Loparić postao GLOBE voditelj, a naša škola dobila status GLOBE škole. Tijekom edukacije svladani su: osnovni principi mjerenja temperature, zraka, vode i tla, istraživanje pokrova Zemlje / određivanje tipa pokrova zemljišta – terenski rad, atmosferska opažanja i mjerenja te unos podataka u GLOBE bazu.

Što je GLOBE?

GLOBE program (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) znanstveno je obrazovni program namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola. U okviru ovog programa učenici u svom neposrednom okolišu obavljaju različita mjerenja u području atmosfere, vode, tla i biljnog pokrova, primjerena svojoj dobi i interesima te mogućnostima i opremljenosti škole.

Podaci koji se prikupe unose se putem interneta u jedinstvenu svjetsku bazu podataka GLOBE programa. Za svaku vrstu mjerenja i opažanja postoji propisani protokol, instrumentarij definiranih karakteristika i odgovarajuća dinamika mjerenja. Škola će odabrana mjerenja provoditi kontinuirano, budući da tek višegodišnji i kontinuirani nizovi podataka imaju stvarnu znanstvenu vrijednost.

Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju i povezuju, čime se ostvaruje program cjelovitog praćenja stanja okoliša. Prikupljeni se rezultati unose u zajedničku bazu podataka na GLOBE serveru, koja je otvorena i preko interneta dostupna svim posjetiteljima na adresi www.globe.gov.

Trenutno je u GLOBE program uključeno: 115 država, 28,700 škola i 23,249 profesora

Sad smo i mi ponosni član ove velike svjetske mreže škola, institucija i organizacija koje se bave proučavanjem okoliša.

I. L.

objavio: DRAGANA BELŠČAK   datum: 18. 10. 2016.

POSTALI SMO GLOBE ŠKOLA

Što je GLOBE?

I. L.

objavio: DRAGANA BELŠČAK   datum: 18. 10. 2016.