RADNO VRIJEME

tel: 042/444-260

PRETRAŽITE KATALOG ŠKOLSKE KNJIŽNICE

POVIJEST KNJIŽNICE

Osnovna škola u Klenovniku postoji od 1862. godine i od najranijih godina u školi se nalazila i knjižnica. Dokaz tome je zapis iz Spomenice škole:  „Škola je pregledana po kr. nadzorniku 12. kolovoza 1879. U učiteljskoj knjižnici bilo je 8 svezakah u učeničkoj 4 svezka.“  Sljedeće godine uz isti broj svezaka u školskoj knjižnici stoji i zaključak: „Škola je sa učili dovoljno obskrbljena.“ Ovdje treba napomenuti da je u školu bilo upisano više od 200 učenika .

Od 1960. nastava se odvija u današnjoj zgradi škole. Od tada do danas knjižnica je mijenjala lokaciju (prvi prostor knjižnice bila je današnja zbornica, a zatim današnji kabinet kemije) da bi se 2009. preselili u prostor tadašnjeg tajništva gdje je knjižnica i danas. 2010. godine dio hodnika ispred knjižnice zatvoren je i uređen kao čitaonica.

Osnivački akt knjižnice donesen je 20. 02. 2002. godine. i iste je godine knjižnica registrirana. Poslovanje je osuvremenjeno 2007. godine kad je knjižnica dobila računalo i knjižnični program Metel Win. Pri osuvremenjivanju knjižnice veliku je pomoć pružila gđa. Jasminka Štimac, voditeljica Matične službe.

Koliko  je danas poznato iz  zapisa knjižnicu  su od 1960. do 2007. vodili Bosiljka Čelant, Dragutin Car, Biserka Makar i Đurđica Oreški. Od 2007. knjižničarka je Dragana Belščak.

Knjižnica se oprema iz sredstava škole i manjim dijelom od sredstava Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Dio fonda starijeg datuma naslijeđen je od nekadašnje Mjesne knjižnice te dio iz Bolnice za plućne bolesti i TBC.

:: opširnije ::

objavio: DRAGANA BELŠČAK  datum: 24. 5. 2013. 09:48