POVIJEST ŠKOLE

Zanimljive podatke o utemeljenju i djelatnosti pučke učionice u Klenovniku nalazimo u Spomenici škole, u kojoj je zapisano:

• 1858. g. - dr. Dragutin barun Bruck, vlastelin dobra                Klenovnik odlučio je sagraditi učionu na vlastitom zemljištu na Ciglanici i o vlastitom trošku.

• 26. 01. 1862. g. – blagoslovljena i otvorena Prva pučka učiona u Klenovniku. Prvi učitelj bijaše Anton Žigmund, a ravnatelj učione velečasni gospodin Vaclav Ferenc, dok je polaznika bilo 212. Poduka se sastojala iz vjeronauka, bibličke povjestnice, čitanja slovnice u jezikoslovnom razglabanju, računstva, prirodoslovlja, poljskog gospodarstva i hrvatske povjestnice. Iznimno je zanimljivo da je poduka organizirana istovremeno u istoj prostoriji  i za mušku i za žensku djecu.

• 1873. g. – izgrađena je nova školska zgrada, a uz nju i radionice – stolarska, staklarska, bravarska, lončarska i pivnica – za špirit!

Slika školske zgrade u izgrađene 1873. godine:

• 1876. g. – zaposlena je prva učiteljica
  • 1889. g. – dolazi do potpunog razdvajanja dječačke i djevojačke učione
  • Prema dostupnim podacima vidljivo je da je nastava prekidana samo u iznimnim slučajevima i to kratkotrajno zbog epidemije ili ratova.
  • 1957. g. – završila je školovanje prva generacija potpune osmogodišnje škole
  • Do izgradnje nove školske zgrade nastava se održavala u dvjema zgradama koje možete vidjeti na slijedećim slikama:

• 1961. g. – otvorena je školska zgrada u kojoj i danas djeluje Osnovna škola u Klenovniku, koja od  1992. g. -  nosi ime poznatog ilirca grofa Janka Draškovića
  • 11. 10. 2003. g- započela izgradnja školske športske dvorane. Kamen temeljac položio je tadašnji ministar Ministarstva za javne radove, obnovu i graditeljstvo – dipl. Ing.Radimir Čačić