ZAHVALNI ZA KRUH I PLODOVE ZEMLJE

Početkom mjeseca listopada širom Hrvatske se obilježavaju Dani kruha, dani zahvalnosti za plodove zemlje. Toj manifestaciji pridružili su se učenici naše škole cjelotjednim aktivnostima.

Po hodnicima i ispred škole izloženi su plodovi šuma, njiva i vrtova. Da bi se spasili od zaborava postavljeni su i različiti predmeti koji su se nekada koristili za obradu plodova i pripremanje hrane. Učenici drugog i trećeg razreda posjetili su mlin te su se pobliže upoznali se s procesom „od zrna do kruha“.  Na satovima likovne kulture svi razredi su se bavili temom jeseni i plodovi zemlje.

Županijska smotra za Dane kruha i dane zahvalnosti za plodove ove se godine održavala dva dana. U petak 14. listopada su u 7. OŠ Varaždin našu školu predstavljali učenici Silvestar Kapustić i Anđela Gladović Nedić s učiteljicama Šteficom Oštarjaš i Vesnicom Kišićek. Na misi zahvalnici koju je služio biskup varaždinski Josip Mrzljak posvetili su kruh „koledu“.

U popodnevnim satima u prostorima škole održane su različite radionice u kojima su se učenici kreativno izražavali uz pomoć plodova koje su skupili i donijeli.  Izrađivali su nakit, Tikviće, trolove, različite figurice jeseni, leptire, cvjetne mirisne aranžmane, svijećnjake i sl.Na kraju radionica svi proizvodi su izloženi pred školom. Učenici su u školu donijeli pekarske proizvode koje su pripremile njihove mame i bake. Nakon kratke priredbe i blagoslova svega izloženog svi zajedno su blagovali doneseno.

U subotu, 15. listopada na Franjevačkom trgu u Varaždinu održan je drugi dio županijske smotre. 25 škola Varaždinske županije je na štandovima predstavljalo rad svojih učeničkih zadruga. Našu školu su predstavljale učenice Lorena Mudri i Ivana Canjuga te učiteljice Božica Bunić i Karmelka Car proizvodima učeničke zadruge „Licitarsko srce“ i pekarskim proizvodima koje su učenici i njihovi roditelji pripremili za taj dan. Sve predstavljeno podijeljeno je posjetiteljima ove smotre.

Zahvalnost Bogu na svim plodovima zemlje, radostima i darovima kojima smo obdareni ovime ne završava već bi svi na njima trebali biti zahvalni tijekom cijele godine.

A. H.

slike

objavio: Administrator   datum: 17. 10. 2011.

ZAHVALNI ZA KRUH I PLODOVE ZEMLJE

A. H.

slike

objavio: Administrator   datum: 17. 10. 2011.